Wyróżniamy wiele rodzajów narzędzi skrawających, powszechnie wykorzystywanych podczas obróbki ubytkowej. To co je łączy, to podstawowe elementy konstrukcyjne, czyli część robocza składająca się z ostrza skrawającego, oraz część chwytowa, która umożliwia mocowanie w obrabiarce. Różnic jest jednak znacznie więcej i to właśnie na tej podstawie można dokonać podziału narzędzi skrawających na kilka podstawowych rodzajów.
Narzędzia skrawające, jak sama nazwa wskazuje, służą do skrawania czyli obróbki ubytkowej, polegającej na oddzieleniu warstwy materiału (naddatku) od obrabianego przedmiotu za pomocą klinowego ostrza narzędzia, który przesuwa się względem obrabianego przedmiotu z założoną prędkością. Skrawanie umożliwia nadawanie przedmiotom określonych kształtów, wymiarów i chropowatości.
Ze względu na cel i efekt skrawania wyróżnia się obróbkę: zgrubną, średnią i wykończeniową. Na przebieg całego procesu wpływa wiele czynników, m.in.: zastosowany materiał narzędziowy, geometria ostrza narzędzia skrawającego, prędkość skrawania i posuwu, głębokość obróbki, przekrój warstwy skrawanej.
Podstawowego i najprostszego podziału można dokonać ze względu na:
Klasyfikacji narzędzi skrawających jest wiele, gdyż jest to najliczniejsza grupa narzędziowa.