Chłodzenie, a ściślej mówiąc: doprowadzenie cieczy chłodząco-smarującej do strefy skrawania ma zasadnicze znaczenie w obróbce metalu. Może znacznie wydłużyć trwałość płytki, a także wpłynąć na obniżenie kosztów produkcji poprzez zmniejszenie objętości wiórów i związanej z nią temperatury podczas obróbki.
W ciągu kilku ostatnich lat koncepcja i wdrażanie systemów chłodzących w narzędziach skrawających cieszyły się taką popularnością i wzbudzały taki entuzjazm, jakby dopiero je wymyślono. Producenci maszyn CNC na całym świecie inwestowali swój czas i zasoby, by opracować sposoby dostarczania chłodziwa pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu wszystkie nowe maszyny mogą być obecnie wyposażone w tego typu rozwiązania.
Przedsiębiorcy z branży lotniczej, motoryzacyjnej i produkcji części wielkogabarytowych doceniają technologię chłodzenia pod wysokim ciśnieniem (od 70 do 300 barów) krawędzi skrawającej i zamawiają wyłącznie centra frezarskie lub tokarskie wyposażone w taką opcję.
Wysoka temperatura w strefie skrawania należy do największych wrogów płytek skrawających z węglika spiekanego. Osiąga ona różne wartości w zależności od właściwości obrabianego materiału i warunków skrawania. Średnio podczas obróbki może wynosić od 300°C do 900°C. Wraz ze wzrostem temperatury zmniejsza się trwałość płytek. Zwiększone zużycie płytek może doprowadzić do uszkodzenia obrabianego przedmiotu oraz po-gorszyć warunki obróbki – ciepło wydzielające się między płytką a przedmiotem obrabianym może spowodować zmianę kształtu wiórów i odkształcenie plastyczne płytki.
Chłodzenie pod wysokim ciśnieniem (od 70 barów) może pozytywnie wpływać na formowanie się wiórów. W przypadku wiórów wstęgowych prawidłowe zastosowanie wysokociśnieniowego doprowadzenia cieczy chłodząco-smarującej na ostrze skrawające chroni przed oplataniem wiórami i psuciem jakości powierzchni. W wyniku szoku termicznego i dużego ciśnienia wióry się łamią.
Jednocześnie prawidłowe stosowanie chłodziwa może zapobiegać odkształcaniu się materiałów obrabianych oraz chronić maszyny. W wielu przypadkach skuteczne i wydajne chłodzenie może przesądzać o wygranej lub porażce.
Warto podkreślić, jak ważne jest chłodzenie podczas obróbki materiałów takich jak Inconel, tytan, Hastelloy czy Monel, stosowanych głównie w branży lotniczej. Są one trudne do obróbki, ponieważ zawierają bardzo dużo niklu. Z tego powodu wykazują silną tendencję do adhezji do krawędzi skrawającej ze względu na swoją elastyczność, lepkość i plastyczność. To tłumaczy m.in. wysokie ceny części dla przemysłu lotniczego.
Obróbka tego rodzaju materiałów bez chłodziwa jest prawie niemożliwa, ponieważ wysokie temperatury i lep-kość powodują natychmiastowe zużycie i przedwczesne uszkodzenie płytek węglikowych (oderwanie narostu wraz z krawędzią). Zastosowanie chłodziwa w procesie obróbki tworzy pewnego rodzaju tarczę pomiędzy płytką a obrabianym przedmiotem, dzięki czemu materiał nie przywiera do krawędzi skrawającej – co jest główną przyczyną przedwczesnego uszkadzania płytek.
W przypadku operacji rowkowania kluczowy jest dobór narzędzia. Nieodpowiedni gatunek lub łamacz wiórów mogą uniemożliwić wykonanie detalu. Chłodzenie ma znaczny wpływ na łamanie wiórów, ich ewakuację i temperaturę w strefie skrawania.
Po przeprowadzeniu szczegółowych badań dotyczących zastosowania chłodziwa w procesie obróbki firma ISCAR wykorzystała zdobytą wiedzę naukową podczas wdrażania nowych, przełomowych koncepcji doprowadzania cieczy chłodząco-smarującej do strefy skrawania w operacjach toczenia. Opracowano i zintegrowano zewnętrzne oraz wewnętrzne narzędzia, w tym linię JETCUT, z systemem dostarczania chłodziwa bezpośrednio na krawędź skrawającą. Dzięki temu udało się znacznie zwiększyć trwałość narzędzi i produktywność. Nawet przy niskim ciśnieniu (10 lub 20 barów) można zaobserwować korzyści w postaci obniżenia temperatury podczas obróbki. To z kolei zapewnia dłuższą trwałość narzędzi i pozwala na zwiększenie parametrów obróbki, takich jak prędkość i posuw.
Przedsiębiorcy, którzy pracują z problematycznymi materiałami, takimi jak Inconel, tytan i stal nierdzewna, osiągnęli wyższą wydajność. Skierowanie strumienia cieczy chłodząco-smarującej bezpośrednio na krawędź minimalizuje zjawisko narostu.
Aby sprostać rosnącym wymaganiom przemysłu, firma ISCAR rozszerzyła linię narzędzi z chłodzeniem wysokociśnieniowym o narzędzia tokarskie ze sztywnym dociskiem JET-R-TURN, który działa również jako dysza chłodziwa. Do tej pory gama narzędzi ISOTURN z opcją chłodzenia pod wysokim ciśnieniem była wyposażona w system mocowania płytek Lever Lock, gdyż zastosowanie standardowego górnego docisku blokowałoby dopływ chłodziwa. Nowa konstrukcja umożliwia wysokociśnieniowemu strumieniowi cieczy chłodząco-smarującej dotarcie do krawędzi skrawającej bez żadnych przeszkód.
ISCAR oferuje narzędzia z systemem sztywnego docisku JET-R-TURN do najpopularniejszych standardowych geometrii płytek CNMG, WNMG i DNMG.
Zastosowanie narzędzi z chłodzeniem zewnętrznym zwiększa ich trwałość, poprawia kontrolę wiórów oraz zwiększa wydajność obróbki.
Czym jest sekunda? W masowej produkcji standardowych części zaoszczędzenie jednej sekundy na każdej z miliona sztuk może oznaczać redukcję czasu wykonania całej serii nawet o miesiąc. Jest to niezwykła oszczędność, będąca spełnieniem marzeń każdego przedsiębiorcy.
Optima Tools jako dostawca PREMIUM oferuje szeroką gamę narzędzi JETCUT do różnych zastosowań – od toczenia i rowkowania, po przecinanie.
Zaprezentowany tekst został nam udostępniony przez Iscar Poland Sp. z o.o.