Radełkowanie czyli moletowanie, jest to jedna z operacji wykonywana najczęściej z zastosowaniem tokarki, której celem jest stworzenie rowków na powierzchni obrabianego detalu.
Proces dzieli się na dwie metody:
Powierzchnia poddana moletowaniu (radełkowaniu) zapewnia zdecydowanie lepszy chwyt niż powierzchnia gładka. Wzór uzyskany za pomocą wgniecenia lub frezowania pozwala na zwiększenie przyczepności danego elementu. Do najczęściej tworzonych wzorów zaliczamy: proste, skośne, naprzemienne (proste i skośne nacięcia). Co ważne, radełka tokarskie stosowane są nie tylko do zadań użytkowych, ale również do dekorowania powierzchni różnymi wzorami.
Tej operacji tokarskiej mogą być poddane niemal wszystkie materiały. To od materiału zależy dobór nie tylko odpowiedniego narzędzia do radełkowania, ale również metody radełkowania, prędkości skrawania i posuwu.
Typy radełkowania dobierane są przede wszystkim w zależności od specyfiki obrabianego materiału. Wyróżniamy:
Warto przy tym dodać, że narzędzia do radełkowania umożliwiają wykonywanie nie tylko rowów krzyżowych, prostych czy kratkowych, ale również wgłębień o różnych kątach pochylenia i podziałkach. Istnieje możliwość obróbki przedmiotów obrotowych o niewielkich średnicach, sięgających nawet kilku milimetrów.
Wyróżniamy przy tym narzędzia do radełkowania jednorolkowe i dwurolkowe.