Zadzwoń do nas
+48 (74) 851 24 04
Napisz do nas:
optima@optima-tools.pl
iso-2020

Na czym polega radełkowanie i jakie są jego typy?

Radełkowanie czyli moletowanie, jest to jedna z operacji wykonywana najczęściej z zastosowaniem tokarki, której celem jest stworzenie rowków na powierzchni obrabianego detalu. Proces polega na wygnieceniu na powierzchni wałka określonego wzoru w postaci linii przy pomocy specjalnego radełka (stąd też nazwa). Radełkowaniu podlegają śruby oraz gałki, a wygnieciony wzór ma za zadanie ograniczenie poślizgu.

Po co wykonuje się radełkowanie?

Za sprawą radełkowania zapewniony jest zdecydowanie lepszy chwyt niż w przypadku powierzchni gładkich. Wygnieciony wzór pozwala na zwiększenie przyczepności danego elementu. Do najczęściej tworzonych wzorów zaliczamy: proste, skośne, naprzemienne (proste i skośne nacięcia). Co ważne, radełka tokarskie stosowane są nie tylko do zadań użytkowych, ale również do dekorowania powierzchni różnymi wzorami. Oprócz śrub radełkowaniu poddawane są również rękojeści, gałki chwytowe, sztangi itd.

Tej operacji tokarskiej mogą być poddane niemal wszystkie materiały. To właśnie od materiału zależy dobór nie tylko odpowiedniego narzędzia do radełkowania, ale również metody radełkowania, prędkości skrawania i posuwu.

Typy radełkowania

Typy radełkowania dobierane są przede wszystkim w zależności od specyfiki obrabianego materiału. Wyróżniamy:

  • prosty układ rowków, który znajduje zastosowanie do niemal wszystkich materiałów;
  • krzyżowy układ rowków, wykorzystywany w przypadku m.in. stali, mosiądzu, aluminium, fibry;
  • kratkowy układ rowków przeznaczony do gumy oraz mas plastycznych;
  • śrubowy

Warto przy tym dodać, że narzędzia do radełkowania umożliwiają wykonywanie nie tylko rowów krzyżowych, prostych czy kratkowych, ale również wgłębień o różnych kątach pochylenia i podziałkach. Istnieje możliwość obróbki przedmiotów obrotowych o niewielkich średnicach, sięgających nawet kilku milimetrów. Wyróżniamy przy tym narzędzia do radełkowania jednorolkowe i dwurolkowe. Dostępne są też przyrządy, które posiadają skalę regulacyjną, która ułatwia dostosowywanie średnicy obrabianego przedmiotu.