Skontaktuj się
+48 (74) 851 24 04

Tuleja zaciskowa – do czego służy i czym się charakteryzuje?

Klienci poszukujący nowoczesnych rozwiązań przemysłowych skłaniają się ku wysokiej jakości elementom uzupełniającym. Jednym z nich jest tuleja zaciskowa, która ma za zadanie zapewniać stabilizację pozostałym produktom. Jest to artykuł o uniwersalnym zastosowaniu i ciekawych właściwościach użytkowych. Co trzeba wiedzieć o tulei zaciskowej? Jak ją wykorzystywać w poszczególnych branżach?

Czym jest tuleja zaciskowa?

Tuleja zaciskowa stanowi element przytrzymujący określony przedmiot w procesie produkcyjnym i poza nim. Tworzy wokół niego sporą siłę zaciskową. Chwyta zarówno przedmioty obrabiane, jak i narzędzia. Ma ona specjalny otwór przelotowy oraz stożkową stronę zewnętrzną.

Charakterystyka tego osprzętu

Takie elementy chwytające wykonuje się zazwyczaj z wysokiej jakości stali (często szlifowanej).

Tuleje zaciskowe dzielą się między innymi na:

  • tulejki sprężyste,
  • tulejki gumowo-stalowe.

Te pierwsze są wytwarzane ze stali sprężystej i mają pojedyncze lub kilkukrotne nacięcie na całej długości, co umożliwia rozszerzanie się i kurczenie tulejki. Z kolei tulejki gumowo-stalowe składają się z kilku stożkowych stalowych płytek, które są podtrzymywane przez elastyczny materiał gumowy.

Zastosowanie tulei zaciskowej

Jak już wiadomo, tuleje zaciskowe mają za zadanie podtrzymywać materiał obrabiany lub narzędzie. Można na tej podstawie wywnioskować, że świetnie sprawdzą się w pracy z frezarkami, obrabiarkami lub gwintownikami. Z tych elementów chętnie korzystają więc zarówno profesjonaliści, jak i miłośnicy domowego majsterkowania.

Poniżej przedstawiamy przykładowe zastosowanie tulei zaciskowych.

  • W obróbce metali sprawdzają się tuleje różnego typu. Szczególnie popularne są tulejki z chwytem cylindrycznym. Klienci specjalizujący się w obróbce metali często zlecają wykonanie takich tulei na zamówienie. Powstają wówczas elementy o nietypowych kształtach i długościach.
  • W stolarce: tulejka zaciskowa utrzymuje frez we wrzecionie w przypadku frezarek górnowrzecionowych. Zazwyczaj stosuje się narzędzia o chwytach od 6 mm do 8 mm.

W modelarstwie: majsterkowicze i hobbyści bardzo często korzystają z tulejek mocujących końcówki wymienne w urządzeniach wysokoobrotowych.

W jaki sposób korzystać z tulei? Jeszcze przed prowadzeniem do oprawki element ściągający w nakrętce musi się zatrzasnąć w rowku pierścieniowym tulejki. Przy wyciąganiu następuje natomiast wyrównanie długości.